Przedstawiciele “Ekonomika” uczestniczyli w uroczystej premierze pociągu ŁKA „Anders”

pociag Andersa

Nasza szkoła ma zaszczyt nosić imię generała Władysława Andersa, dlatego z wielka radością przyjęliśmy zaproszenie na tak ważne wydarzenie. Swoimi wrażeniami dzielimy się za pomocą zdjęć.

28 maja 2021 r. odbyła się uroczysta premiera pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej „Anders” oraz otwarcie wystawy IPN „W drodze na Monte Cassino”. Honorowym gościem wydarzenia była córka Generała Andersa, Pani Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech.

W 2021 r. przypada 80. rocznica powstania Armii Polskiej w Związku Sowieckim pod dowództwem
gen. Władysława Andersa. To dzięki Jego determinacji było możliwe stworzenie armii, wyszkolenie jej
i przygotowanie do działań u boku aliantów, a następnie wejście polskich jednostek do boju w 1944 r. Generał odegrał również ogromną rolę na emigracji, gdyż Jego energia integrowała środowiska patriotyczne i wciąż przypominała o sprawie polskiej na Zachodzie.

Samorząd Województwa Łódzkiego wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną pragnąc upamiętnić zasługi gen. Andersa, który pochodził z Błoni w powiecie kutnowskim, zorganizowały na dworcu Łódź Fabryczna uroczystą premierę pociągu oraz otwarcie wystawy IPN „W drodze na Monte Cassino” (będzie prezentowana do 29 czerwca br.). Honorowym gościem wydarzenia była córka Generała, Pani Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, która podczas uroczystego chrztu nadała pociągowi imię „Anders”.

Grafika na pociągu przedstawia szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego i bohaterskie czyny polskiego żołnierza
w bitwach pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. Oddajemy hołd wszystkim, którzy walczyli nie tylko
o niepodległość Polski, ale również o wolność innych narodów, do końca wypełniając swoje zobowiązania sojusznicze.

Od 28 maja br. ŁKA „Anders” będzie kursował na trasach województwa łódzkiego, a jako ŁKA Sprinter w każdy weekend do Warszawy.