EKONOMIŚCI W KRAKOWIE

zdjęcie

W dniu 15 marca 2023 roku nasi uczniowie (głównie ekonomiści z klas 2TE, 3TE, 4TEp) pod opieką p. Iwony Wutkowskiej i Marzanny Kozieł pojechali na wycieczkę edukacyjno – turystyczną do Krakowa.

 Kraków jak wiadomo, to miasto o bogatej historii, z wieloma obiektami muzealnymi, sakralnymi, piękną architekturą.

 Celem naszego wyjazdu nie było jednak wyłącznie zwiedzanie zabytków kulturalnych, ale także poszerzanie wiedzy ekonomicznej. Odwiedziliśmy Krakowski Salon Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego. To nowa placówka edukacyjna Narodowego Banku Polskiego. Mieści się na parterze zabytkowego gmachu przy ul. Basztowej 20 w Krakowie, w siedzibie Oddziału Okręgowego NBP.

Wystawa Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP to ponad 20 stanowisk, które w interesujący sposób prezentują dzieje polskiego pieniądza oraz rolę i zadania NBP jako centralnego banku państwa. Ekspozycja Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP mieści się w trzech salach i jest podzielona na trzy uzupełniające się moduły tematyczne, które tworzą:

  • Sala Polska, w której za pomocą infografik i prezentacji multimedialnych zostały przedstawione dzieje pieniądza od narodzin państwa polskiego do czasów współczesnych,
  • Sala Narodowego Banku Polskiego z Gabinetem Numizmatycznym, gdzie zostały zaprezentowane oryginalne monety okolicznościowe i obiegowe wraz z banknotami oraz rola NBP jako centralnego banku państwa,
  • Sala Krakowska, w której przedstawiono rody bankierów oraz historię krakowskiego oddziału NBP.

Zwiedzanie odbywało się z przewodnikiem, który bardzo ciekawie łączył historię Polski z polską bankowością. Największe zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziła jednak 12 kg sztabka złota, którą można było dotknąć, podnieść i która jest najcenniejszym eksponatem salonu. Można było także podziwiać zabytkowy sejf bankowy – z początku lat dwudziestych XX wieku – niezwykle rzadki przykład kunsztu snycerki i rzemiosła artystycznego.

Oczywiście podczas obecności w Krakowie odwiedziliśmy także Katedrę na Wawelu, Kościół Mariacki, Muzeum Narodowe w Krakowie (widzieliśmy stałą ekspozycję w Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich, w tym „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci,  „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna, a także m.in. egzemplarz pierwszego wydania dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”), Sukiennice oraz kościół św. Piotra i Pawła.