W ostatnim czasie w naszej szkole odbył się wykład Pana Pawła Kowalskiego, pracownika łódzkiego oddziału IPN, na temat Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej przedstawił ich historię w kontekście powojennej konspiracji niepodległościowej. Była to, aż do powstania Solidarności, najliczniejsza forma zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy, a działania Żołnierzy Niezłomnych pozostały dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, przez którą byli nazywani „bandą reakcyjnego podziemia” lub faszystami. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku. Po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.
Po II wojnie światowej w Polsce Ludowej w walkach zbrojnych zginęło około 8 500 Żołnierzy Wyklętych, 5 000 skazano na karę śmierci, a około 21 000 zmarło zamęczonych w więzieniach.
Gehenna patriotów polskich zakończyła się w 1956 r. po przejęciu władzy przez Władysława Gomułkę. W tym czasie unieważniono znaczną część wyroków śmierci, zwolniono więźniów politycznych, a byli żołnierze Armii Krajowej przestali się ukrywać i otrzymali możliwość wstąpienia do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD), do czego pełne prawo uzyskali jednak dopiero w 1970 r.
Rok 1956 był największą rewolucyjną zmianą jaka nastąpiła w Polsce po II wojnie światowej. W roku tym zakończyło się ludobójstwo polskich patriotów.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie http://wykleci.ipn.gov.pl/zw/historia
I.W. i G.Z.